Ormanya

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI

ORMANYA; bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamalarını temin ediyor. Ziyaretçiler için tüm detayların düşünüldüğü ORMANYA, Kocaeli’nin ve Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu olma özelliğine sahip. Ayrıca Türkiye’nin en büyük ve en ok ziyaret ağırlayan korunan alanı unvanına sahiptir.

ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ

Hayvanların doğal dünyası ile tanışırken, çocuğunuz ile eğlenceli ve verimli zaman geçirebileceğiniz bir alan oluşturulmuştur. Çocuk hayvanat bahçesi içerisinde bulunan kafeteryada sizler keyifle çayınızı yudumlarken çocuklarınız alan içerisindeki park alanında eğlenebilirler. Çocuk hayvanat bahçesi alanımızda; toplam 67 türde 766 adet hayvan bulunmaktadır.

YABAN YAŞAM ALANI

Hayvanların doğal ortamları muhafaza edilerek oluşturulan alanlarda doğada popülasyonları azalan türler çoğaltılarak doğal yaşam alanlarına tekrar salınmaktadır. Ala geyik, Kızıl Geyik, Ceylan ve Karaca yer aldığı 40’ar dönümden oluşan toplamda 9 adet yaban yaşam alanımız bulunmaktadır. Vahşi yaşam alanımızda; 5 türde 150 adet hayvan bulunmaktadır.

YABAN HAYATI KURTARMA VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Yaban hayat canlılarına(Ayı, Geyik, Tilki, sürüngen ve kuşlara) yönelik kurulan hayvan sağlık merkezinde; izleme, koruma, tedavi ve rehabilitasyon gibi kritik müdahalelerde bulunulmaktadır. Merkezin amacı; başta Kocaeli ve çevre iller olmak üzere olmak üzere ülkemizdeki yaban hayvan türlerinin belirlenmesi, korunması ve çoğaltılmasını sağlamak, sağlık problemlerine çözüm bulmak ve bu alanda çalışan araştırmacıları desteklemektir.

Hastane, laboratuvar, barınak, istasyon, gözlem evleri, hayvanat bahçesi ve koruma alanlarından oluşacak merkez; güçten düşmüş, yetim, hasta ve yaralı yaban hayvanlarının bakımı, rehabilitasyonu ve yeniden doğaya kazandırılmasını sağlanmaktadır.

KAMP ALANI

23 karavan ve 50 çadır kapasitesine sahip  kamp alanında  elektrik, su duş, wc, atık su döküm ve bulaşık yıkama alanı gibi ihtiyaç duyulan temel hizmetler  konaklayan ziyaretçilerimize  sunulmaktadır.

ORMAN KÜTÜPHANESİ

Türkiye’nin ilk Orman kütüphanesi 200 kişi kapasiteli, pandemi dönemi sonrası konsepte uygun, rekreasyon açısından özgün, ses çıkarmanın sadece kuşlara serbest olduğu, Ormanın derinliklerinden kitabın derinliklerine dalınabilecek, kitapseverler için konforlu okuma alanlarının da oluşturulduğu özel bir alan hazırlanmıştır.  Kütüphanede yer alan sütun kitaplıklar İzmit Yürüyüş Yolunda Sultan Abdülhamit Han döneminde, Selim Sırrı Paşa tarafından diktirilen ve zamanla ömrünü tamamlamış veya yıkılmış olan asırlık çınarlar değerlendirilerek yapılmıştır. 1 Ana Meydan ve 3 okuma salonundan ve oluşan alanda, ziyaretçilerin refahı ve konforları düşünülerek alanların her biri çeşitli materyaller ile zenginleştirilmiştir.  Hamak, Armut Oturma Grubu, Amfi, Banklar, Salıncak, Sallanan Sandalye, Yüksek File alanı gibi çeşitli oturma alanı seçenekleriyle alan zenginleştirilmiştir.

ORMANKÖY

Meşe ağaçlarının gölgesinde yer alan, ziyaretçilerimize  fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan 5 dönümlük alanda orman evleri su değirmeni, gölet ve doğal yolların bulunduğu her gelenin mutlaka görmesi gereken alanlardan birisidir.

KUŞ GÖZLEM ALANI

Ziyaretçilerin doğayı yakından tanıma fırsatı bulabildikleri bu alanda, kızıl gerdan, sıvacı, ispinoz, ağaçkakan ve birçok  kuş türünü gözlemlemek ve fotoğraflamak mümkün hale geliyor.

Alan içerisinde, ziyaretçilerin  oturarak gözlem yapabilecekleri bir amfi ve kuşların portrelerini görebilecekleri tasarımlar yer alıyor.

DOĞA OKULU

Doğayı keşfederek ve gözlemleyerek kurgulanmış programlar dâhilinde, aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, katılımcıların doğayı keşfetmesine olanak sunacak, meraklarını giderecek, üretici becerilerini destekleyecek nitelikte bir eğitim modeli uygulanmaktadır.Doğa Okulu kapsamında; Doğa Kâşifleri, Çevre Dedektifleri, Orman Sanat Atölyesi, Çalışkan Çiftçiler, Ağaç Oyma Atölyesi, Doğanın Şefleri Aromatik Bitki Atölyesi, Doğada Yaşam Atölyesi ve Yaban Veterinerleri eğitimleri verilmektedir.

SERGİ SALONU

Her ay farklı tema ile sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Sergi salonu ‘’Doğa ve Sanat‘’ilişkisine yeni bir boyut kazandırıyor.

BOTANİK YOL

200 metre boyunca rengârenk bir dünya ile bitkileri ve çiçekleri tanınması hedefleniyor.Biberiye, Lavanta, Defne, Adaçayı gibi şifalı bitkilerin yanı sıra odunsu gövdeli birçok orman ağacının yer aldığı botanik yolda bitkilerin özellerini anlatan tabelalar ve oyun grupları bulunmaktadır.

SPORTİF OLTA BALIKÇILIK ALANI

Biraz yürümeyi seven, sakin ve keyifli vakit geçirmek isteyen macera severler için ideal bir ortam sunulmaktadır.Tutulan balığın tekrar göle salındığı alanda; Sazan, Kızılkanat,Yayın ve Kadife balığının yanı sıra birçok su canlısına ev sahipliğiyapmaktadır.

ATLI BİNİCİLİK ALANI

Alanımızda bulunan çocuk hayvanat bahçesi bölümünde pazartesi ve Salı günleri hariç haftanın beş günü hava şartlarına bağlı olarak 6-15 yaşları arasındaki ziyaretçilerimize uzman eğitmenler eşliğinde at binişi yapılmaktadır.

MESİRE ALANI

150 dönüm içerisinde,5000 kapasiteli mesire alanında kamelya, çeşme,wc,bebek bakım odası ve piknik masaların bulunduğu piknik ve dinlenme imkânı bulabileceğiniz bir alan oluşturulmuştur. Bu alan içinde ateş yakmak yasaktır. Ziyaretçilerimiz ihtiyaçlarını gazlı ocaklarla giderebilmektedir.

DOĞA PARKURLARI

Farklı zorluk düzeylerine sahip km’lik bisiklet ve uzunluklarına göre ayrılan (sarı, kırmızı, yeşil, turuncu ve mavi) toplamda 18 km’lik yürüyüş parkurları ile toplam 26 km’lik Doğa Parkurları ziyaretçilere doğa içinde spor ve yürüyüş yapma imkânı sunulmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için www.ormanya.com